yeb l Yunus Emre Baştabak | Gifleri Sanata Dönüştürmek
5
single,single-post,postid-5,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Gifleri Sanata Dönüştürmek

tumblr_m3k833ZN3o1qhu3vxo1_1280.0

04 Eki Gifleri Sanata Dönüştürmek

tumblr_n45c41S79J1qhu3vxo1_500.0
tumblr_ndiidgyoHo1qhu3vxo1_500

Gif deyince aklımıza hep komikli görüntüler gelir. Ama bir de bunun sanat kısmı var sanırım. Son 2-3 yılda üçgenli, kaçanlı gifler tumblrda çok dolanıyordu. Ancak son akım hareketli sanatsal gifler.

Web dünyası artık dergilerin yerini alırken, interaktif dergiler ellerimizde dolaşırken artık tasarımcılar için yeni bir dünya açılmıştı. Hareketli gifler. Bildiğimiz geleneksel ilüstrasyonlara ziyade bu ilüstrasyonlara minik hareketler katmak hikayeyi de daha geniş kılıyor doğal olarak. Bu işleri yapan Robin Davey diye bi’ abimiz şöyle demiş;

5 yıl önce bana gif formatında çalışacağımı söyleseydiniz sanırım gülerdim.

Sonra da devam etmiş ” Bir sanatçı olarak bunları yapmak eğlenceli ve bir kereden çok izleneceğini biliyorsunuz” demiş. Ki haklı. Yaptıklarının çoğunu hem hareketli hem de statik versiyonlarını çiziyormuş amcamız. hareketsiz görseller Wired dergisinin İtalyan edisyonunda, hareketli olanlar da tabi ki tablet versiyonunda görüntülenebiliyor. Basılı yayında bunların hepsini tabi ki hareketsiz görüyoruz. Ama tablette bunlara hareket katmak, makaleyi, yazıyı daha da heyecan verici kılıyor.

E tabi bir de gifleri paylaşmak çok kolay. Hiç bir sıkıntısı yok. Yüklenmesi en hızlı hareketli format.

tumblr_nbqs6pXhOz1qhu3vxo1_500.0
tumblr_mxq6lcbHvx1qhu3vxo1_500.0

Zaman geçtikçe insanlar bilinçlendikçe daha yaratıcı şeyler ortaya çıkıyor ve artık yaratıcılığı sınırlıyan tek şey aklımız oluyor. Daha fazlası için amcanın kendi sitesine yönlendiriyim sizi.

Tags:
, ,
No Comments

Post A Comment